Jak klasyfikuje się stal?
Stal jest jednym z metali, z którym można spotkać się praktycznie wszędzie. Znajduje zastosowanie w praktycznie każdej gałęzi przemysłu. Wykorzystywana jest zarówno do produkcji ogromnych, trwałych konstrukcji, jak i niewielkich, niezwykle precyzyjnych elementów. Cechy stali są w dużej mierze zależne od procesu jej produkcji. Obecnie można wyróżnić kilka gatunków tego metalu, różniących się między sobą pewnymi cechami.
Jakie są najczęściej spotykane rodzaje stali?
Stal jest stopem produkowanym z żelaza, węgla oraz niewielkiej ilości innych pierwiastków. To, jakie cechy wykazuje dany gatunek stali, jest zależny przede wszystkim od jej składu chemicznego. Ze względu na ten parametr można podzielić ten metal na stal niestopową, stal nierdzewną oraz stal stopową. Kolejnym podziałem jest ten ze względu na jakość tego metalu i określany jest na podstawie stężenia siarki i fosforu. Zgodnie z tym parametrem wyróżnia się stal jakościową oraz specjalną.
Kolejnym bardzo popularnym podziałem jest klasyfikacja ze względu na podstawowe zastosowanie. Tutaj można wymienić stal konstrukcyjną, maszynową, narzędziową, oraz grupę stali specjalnych, wśród których znajduje się stal nierdzewna, kwasoodporna, żaroodporna czy magnetyczna. Stal konstrukcyjna jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywana jest do produkcji konstrukcji oraz części maszyn. Stal maszynową wykorzystuje się do produkcji drobnych elementów jak śrubki czy nakrętki.
Stal narzędziowa jest głównym surowcem do produkcji różnego rodzaju narzędzi czy elementów przyrządów pomiarowych. Są one bardzo twarde, odporne na ścieranie i odkształcenia. Stale specjalne przeznaczone są do specjalnych zastosowań, często zawierają dużą ilość dodatków stopowych i wymagają skomplikowanej obróbki termicznej oraz odpowiednio dobranej obróbki.